TŘI ŽIDLE

Světlo-Mlha-Tma


Kde je? Co? Kde to sedím? Kam jste mě posadili? Dejte mi židli. Hm...Na kterou si sednout? Jak? Co to je? Vy si myslíte, že už ani nevím? Hm... Ano, to je židle. Sednu si. Kde je židle? Kam jste ji postavili? Vy jste mi ji ukradli. Byly tu tři židle. Kolik? Hm... Už půjdu. Musím si sednout. Co to je? Židle?  


Jak vnímají demenci typu Alzheimera ti, kteří jí trpí, anebo ti, kteří o nemocné pečují - všichni ti, kterých se nemoc týká či dotýká? Autorská inscenace vychází ze skutečných příběhů lidí, kteří pocítili poruchy paměti na sobě nebo svých blízkých. Projevy nemoci i záblesky vnímání reality zprostředkovává jedna ústřední postava, (hraná třemi ženami jako paralely ke třem základním fázím nemoci), žena trpící demencí Alzheimerova typu, v níž se zrcadlí a objevují i další pacienti. Divák zřetelně vidí a může také procítit, jak se nemoc projevuje, postupuje a jak je, i není uchopitelnou. Vyprávění se děje ve formě pohybu a manipulace s předměty denními potřeby, střídmě slovem i zpěvem, s jemným a citlivým nadhledem za doprovodu autentických hlasů a originální hudby, to vše s cílem zprostředkovat emoce nemocných, pečujících a blízkých.  

Projekt zkoumá paměť a její poruchu. Jak se ale mezi všemi poruchami paměti vyznat? Díky možnosti dlouholeté spolupráce s odborníky a praxi v domově pro seniory se zaměřujeme na demenci Alzheimerova typu. Jak aspoň částečně pochopit její projevy a uchopit člověka postiženého touto nemocí? 


Základní otázkou tedy je, co znamená porucha paměti, co sebou nese demence Alzheimerova typu a co všechno z paměti odnáší, maže a jak ovlivňuje svět kolem nás a v nás. Výchozí otázkou pro inscenační tvorbu byl, jakým způsobem předat to, co si nemocný ještě uvědomuje a co nikoliv, o jaké formy zapomínání jde, co (profesionální i neformální) pečovatelé (již) přehlížejí, ať nevědomky nebo skrz vyčerpání. Jak jinak než slovy sdělit a popsat bezmoc, beznaději, touhu po respektu a pochopení, výkřik po zachování důstojnosti. 

Projekt Hany Strejčkové zároveň pracuje s edukativním přesahem.

Tímto je (vedle nejširší dospělé veřejnosti) inscenace jako jeden z možných pohledů na problematiku demence vhodná pro pracovníky v sociálních službách, pečovatele, studenty zdravotnických i pomáhajících oborů a rodinné příslušníky nemocných. Představení již shlédli i někteří nemocní lidé. 

Projekt zahrnuje: prolog jako divadelní úvod do problematiky a divadelní představení, dále navazující interaktivní seminář s diváky. Navazující pořad se věnuje Alzheimerově chorobě, poukazuje na projevy skrze odkazy na viděné představení a zahrnuje interaktivní dotazník, modelové situace, shrnutí a odpovědi na otázky z publika.  

Novinkou je akreditovaný 8h seminář pro sociální pracovníky v rámci celoživotního vzdělávání: Demence Alzheimerova typu v detailech života. 

© 2018 FysioART. Petýrkova 1996. Praha 4, 148 00.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky